Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

PEŁNE REFLEKSJI SPOTKANIE Z SZYMONEM HOŁOWNIĄ

Data dodania: 2017-04-25
 

Bierunianie w różnym wieku wypełnili salę w Regionalnym Centrum Kulturalno – Gospodarczym „Remiza” podczas spotkania z Szymonem Hołownią, dziennikarzem i publicystą, autorem książek o wierze katolickiej.

Szymon Hołownia opowiadał szeroko o kwestiach społecznych związanych z nasza kulturą, obecną sytuacją polityczną w Polsce i na świecie. Mówił czym jest lokalny patriotyzm, pomoc drugiemu człowiekowi oraz wyzbywanie się pychy, ciągłej chęci bycia lepszym od innych.  Mówił także o tym jak mądrze pomagać oraz o tym, że my  jako Polacy jesteśmy zobowiązani do pomocy innym, ponieważ sami kiedyś byliśmy narodem uciśnionym.

 

Sporo w rozmowie poświęcił  trudnym i bolącym tematom, które dotyczyły nierówności społecznej i biedy w Afryce. Właśnie te problemy stały się głównym wątkiem jego opowieści, nim zaczął odpowiadać na pytania widowni. Szymon Hołownia mówił wiele o fundacji Kasisi oraz towarzyszących jej projektach, o zmaganiach sztabu osób w pozyskiwaniu środków na dalszą działalność. Wzruszył słuchaczy poruszając najbardziej drażliwe kwestie dotyczące chorób, śmierci, biedy i osamotnienia dzieci. Opowiadał także o swoim drugim przedsięwzięciu – Fundacji „Fabryka Dobra”, której celem jest produkcja dobra w tych zakątkach świata, gdzie zło odbiera ludziom nadzieję, radość, zdrowie i życie. Bez jej działalności niemożliwe byłoby funkcjonowanie hospicjum w Rwandzie, szpitala i ośrodka leczenia choroby głodowej w północnym Kongo.

Mogliśmy poznać zdanie bohatera na różne tematy, zarówno te religijne jak i społeczne. W sposób niezwykle interesujący i delikatny a czasem żartobliwy mówił o fundamentach wiary chrześcijańskiej, odwołując się niejednokrotnie do swoich  książek. Otwartość, bezpośredniość, ogromna wiedza biblijna i filozoficzna, ale również  dystans do samego siebie i otaczającego go świata, z pewnością zaskoczyły wielu z nas i stały się pretekstem do dalszych rozmyślań.

Szymon Hołownia otrzymał z rąk burmistrza Krystiana Grzesicy na pamiątkę pobytu w Bieruniu grafikę autorstwa Beaty Plewniok, przedstawiającą Sanktuarium św. Walentego.

Publicysta podziękował za nią i za wspólnie spędzony piątkowy czas. Podziękował również prowadzącemu spotkanie – Szymonowi Nydze, podkreślając z uśmiechem, iż Szymon to dobre imię. Następnie podpisywał swoje książki, które można było zakupić na miejscu. Pieniądze z ich sprzedaży zasilą konto fundacji.

 

 

 KS 5


drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2017-04-25 16:06:15 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie