Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

W RAMACH EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA ZWIEDZALIŚMY NASZE ZABYTKI

Data dodania: 2016-09-13

 Kilka słów o pierwszej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 w Bieruniu, które przebiegały pod hasłem "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie, arcydzieła, pomniki".

Sobota upłynęła w plenerze. Cmentarz Żydowski i Kopiec zwiedzano w ok. 30 osobowych grupach, które oprowadzał Marcin Nyga. Przybliżył on zgromadzonym dzieje bieruńskiej gminy żydowskiej i genezę powstawania nekropolii, gdzie spoczywają wyznawcy religii mojżeszowej. Natomiast będąc na Kopcu, przypomniał jego historię i legendy, przenosząc nas w średniowieczne dzieje tego najstarszego bieruńskiego zabytku.

W niedzielę zwiedzano dwie bieruńskie świątynie: Najświętsze Serce Pana Jezusa i Sanktuarium św. Walentego.
Na opowieści o kościele Najświętszego Serca zebrało się ok. 25 osób, pośród nich katowiczanka, która właśnie w tym kościele w latach 60-tych została ochrzczona. Prowadzący prelekcję Karol Trzoński przedstawił ciekawą historię parafii, a także zaprezentował za pomocą slajdów jego dawny wystrój i porównał z obecnym. Wszystkich przybyłych przywitał ks. proboszcz Jan Dąbek. W "Walencinku" wykładu Szymona Nygi słuchało ok. 20 osób. Ciekawostką było wiele faktów historycznych i hipotez, które ciągle się pojawiają – chociażby ta wokół daty powstania świątyni. Zgromadzeni zadawali pytania, głos zabrał także ks. Janusz Kwapiszewski. Dużym wrażeniem dla większości zwiedzających była możliwość zobaczenia polichromii z XVIII wieku, ukazującej Chrystusa w koronie cierniowej z rozciągniętymi ramionami.

Pomysłodawcą wprowadzenia naszego miasta na mapę zabytków wydarzenia Europejskie Dni Dziedzictwa jest Edyta Mitoraj.

Serdecznie wszystkim dziękujemy za obecność, mając nadzieję, iż moda na zabytki w Bieruniu będzie się szerzyć. Było nam niezmiernie miło widzieć Państwa zadowolenie ze spotkania
z najbliższą historią.

   

KS 5

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2016-12-07 12:45:54 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie