Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

60 LAT BIERUŃSKIEJ RUCHOMEJ STAJENKI

Data dodania: 2015-12-24

Już dziś wigilia Bożego Narodzenia. Jest to dobra okazja aby przybliżyć Państwu historię bieruńskiej szopki bożonarodzeniowej, znajdującej się w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu. To bożonarodzeniowe dzieło zostanie uruchomione już dzisiaj po pasterce.

O wyjątkowości naszej stajenki, która w obecnym kształcie tworzona jest dokładnie od 60 lat decyduje wiele elementów: to, że jest ruchoma, że należy do największych i najstarszych a przygotowywana już przez trzecie pokolenie mieszkańców Bierunia.

TROCHĘ HISTORII

Inicjatorem budowy ruchomej szopki w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu Starym był ks. proboszcz Jan Trocha. Podczas wizyty duszpasterskiej u państwa Wieczorek, zobaczył konstrukcję małej ruchomej stajenki, którą zrobili synowie - Teofil i Jan, wzorując się na ruchomej szopce z Wambierzyc. Zaproponował, by podobną ale większą zbudować w kościele parafialnym. I tak też się stało. Tyle, że stajenka w kościele św. Bartłomieja była inicjatywą znacznie większą, a w jej budowę zaangażowało się wiele osób, początkowo z sąsiedztwa, a po latach z całego Bierunia. Początkowo stajenka składała się z kilku ruchomych figur o wysokości 25 cm, odzianych w specjalnie uszyte stroje. Stopniowo uzupełniano je o kolejne. Dziś ruchoma szopka bożonarodzeniowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Odwiedzają ją nie tylko mieszkańcy Bierunia i okolic, ale również turyści z całej Polski, a nawet Europy i Ameryki, o czym świadczą wpisy znajdujące się w kronice stajenki.

O STAJENCE

Drewniana konstrukcja stajenki (40 m2 powierzchni) stoi w bocznej nawie kościoła pw. św. Bartłomieja na tle 6,5 metrowej panoramy Jerozolimy autorstwa Romana Nygi. Bożonarodzeniowy nastrój tworzy 75 ruchomych i 45 stałych figurek przedstawiających zarówno postacie betlejemskie, jak i te, które możemy spotykać na co dzień. Począwszy od postaci Świętej Rodziny, pasterzy, Mędrów ze Wschodu i innych, o których mówi tradycja, przez związane z zawodami (górnicy, kowale, pszczelarze, drwale, pasterze), stanami (świeccy, kapłani, siostry zakonne), aż postacie znaczące w historii kościoła jak błogosławiony Jerzy Popiełuszko, św. Jan Paweł II czy nieżyjący, błogosławiony Edmund Bojanowski i ks. Kardynał Stanisław Nagy. W szopkowym krajobrazie nie brakuje również zwierząt i roślin. Stajenka i jej poszczególne elementy zasilane są prądem od 9 do 380 volt. Do jej działania wykorzystuje się mechanizmy pionowe i poziome, dzięki którym przymocowane do nich figury poruszają się bądź zmierzają w stronę żłobka. Bieruńska szopka od zawsze przykuwa nasze spojrzenia, budząc tym samym ciepłe i miłe reakcje.

Warto wspomnieć, że jako jedyna ruchoma szopka w Polsce czynna jest do 14 lutego, kiedy to obchodzony jest odpust ku czci św. Walentego, patrona miasta.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w tym roku Kuria Biskupia doceniła kunszt budowniczych naszej bożonarodzeniowej stajenki i przyznała naszym szopkarzom medal „Pro Christi Regno” za zasługi w dziele budowania królestwa bożego w archidiecezji katowickiej! To wyjątkowe wyróżnienie jest efektem wieloletniej pasji oraz determinacji w dążeniu do ciągłego upiększania naszej stajenki!

(KS3)

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Katarzyna Sala 2015-12-24 10:58:37 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie