Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

KOLEJNY KROK NA DRODZE DO BUDOWY HALI SPORTOWEJ NA OSIEDLU HOMERA

Data dodania: 2018-07-05

Miasto Bieruń przymierza się do budowy nowoczesnej hali sportowej na osiedlu Homera. Kompleksowa realizacja planowanej inwestycji  ma szanse rozwiązać wiele problemów osiedla i stać się znakomitą wizytówka miasta w skali całego województwa. Jest to ambitny projekt, który stanowić będzie odpowiedź na potrzeby mieszkańców miasta.

 

Trwa procedura przetargowa na realizację zadania pn.:

"Remont i nadbudowa budynku hali sportowej i świetlicy środowiskowej wraz z otoczeniem przy ul. Homera w Bieruniu, w celu zwiększenia aktywizacji społeczno-gospodarczej ludności zamieszkującej obszary zdegradowane i rewitalizacji."

Ogłoszenie – kliknij tutaj.

Zachęcamy zainteresowane firmy do składania swoich ofert

 

 

 Wizualizacja planowanej Hali Sportowej na osiedlu Homera

 

 

Gruntowny remont budynku starej sali gimnastycznej obejmuje:

  • Roboty rozbiórkowe
  • Roboty budowlano – montażowe
  • Roboty dachowe
  • Roboty murowe
  • Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
  • Roboty wykończeniowe
  • Roboty uzupełniające
  • Roboty elewacyjne
  • Instalacje wewnętrzne: woda, kanalizacja, instalacje grzewcze, wentylacja, instalacje niskoprądowe, instalacje elektryczne.
 
 
Obecnie w samym środku osiedla Homera znajduje się stara sala gimnastyczna, która przez lata zniszczała, a dziś pozostała już jedynie niewykorzystaną ruiną. Jedynie niewielki fragment budynku pełni rolę świetlicy środowiskowej. Dzięki zaangażowaniu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, korzysta z niej około dwudziestu dzieci, dla których organizowane są tam zajęcia. Bieruński Ośrodek Sportu i Rekreacji, chcąc spełnić oczekiwania lokalnej społeczności podjął się wysiłku „wskrzeszenia” hali sportowej i zaadaptowania jej do uprawiania modnych  w regionie dyscyplin sportu. Zgodnie z przyjętą koncepcją hala sportowa na osiedlu Homera służyć będzie przede wszystkim do uprawiania wspinaczki oraz sztuk walki. (KLIKNIJ TUTAJ)Tak obecnie wygląda budynek, który wkrótce zyska nowe oblicze... i nowe życie!
 

Wewnątrz obiektu odbywać się będą zajęcia sportowe przeznaczone dla każdej grupy wiekowej i dostosowane do zainteresowań mieszkańców. Ponadto, sam obiekt ma być dostępny także z zewnątrz. Ściany będą pełniły funkcje zewnętrznej ścianki wspinaczkowej dostępnej w okresie letnim.


Świetlica Wsparcia Dziennego o Charakterze Opiekuńczym „Nadzieja” pozostanie na swoim miejscu i zostanie przy tym wyremontowana i zmodernizowana. Powstanie przy niej też klub, w którym utworzona zostanie  wyposażona w sprzęt sala komputerowa, zaś na jednej z jego połaci dachowych powstanie „zielony dach”, stanowiący namiastkę terenu zielonego na zindustrializowanym osiedlu.


Nad pomieszczeniem, w którym swoją siedzibę ma świetlica "Nadzieja" powstanie "zielony dach"


 

Przypomnijmy, że miasto Bieruń otrzymało blisko 4 mln złotych dofinansowania na realizację tego ambitnego projektu. Obszernie na ten temat pisaliśmy w grudniu zeszłego roku, gdy burmistrz Bierunia Krystian Grzesica i wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka podpisali umowę umożliwiającą uruchomienie tych środków. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.


 

Obiekt dzięki zaprojektowanej „wieży wspinaczkowej” będzie widoczny z większej odległości, także od ulicy Oświęcimskiej, przez co będzie stanowił punkt orientacyjny na terenie miasta, a dzięki swojej oryginalnej formie stanie się ozdobą osiedla i chlubą miasta. Koncepcja przewiduje także oczyszczenie przestrzeni dookoła obiektu z aranżacją nieużytkowanych dzisiaj terenów.


Projekt modernizacji obiektu jest bardzo ambitny


Hala na Homera to obiekt pozostały po funkcjonującej tu lata temu jednostce wojskowej. Przez długi czas był nieużytkowany. Wkrótce jednak zyska nowe oblicze… i nowe życie! Planowana inwestycja zakłada przystosowanie starej sali do pełnienia funkcji centrum wspinaczkowego: budowę profesjonalnych ścianek wspinaczkowych na kilku ścianach hali – na jednej ze ścian zostanie zabudowana ścianka wspinaczkowa dla osób początkujących oraz ścianka do wspinana bez asekuracji. Jedno z pomieszczeń nadbudowanych nad świetlicą środowiskową zostanie zaadoptowane na bulderownię, czyli miejsce treningów wspinaczy, służące do wspinania bez asekuracji.

Obiekt będzie pełnił też drugą funkcję - ma być również miejscem dedykowanym sportom walki. Zostanie wyposażony w specjalne maty do przykrycia posadzki oraz sprzęt sportowy do rozgrzewki i ćwiczeń ogólnorozwojowych. Tego typu aktywność jest coraz bardziej popularna w Bieruniu. Obecnie w naszej gminie działają już trzy stowarzyszenia proponujące sztuki walk. Wkrótce korzystać będą one mogły z nowoczesnej sali na osiedlu Homera.


Ściany będą pełniły funkcje zewnętrznej ścianki wspinaczkowej dostępnej w okresie letnim.

 

Budynek dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych: podjazd, WC dla osób niepełnosprawnych, odpowiednio przystosowane szatnie i prysznice. Cały obiekt, dzięki odpowiedniemu usytuowaniu świetlików okiennych, będzie maksymalnie wykorzystywał światło słoneczne, natomiast po zmroku będzie oświetlony efektywnymi energetycznie wewnętrznymi oprawami LED, w pełni sterowalnymi i zarządzanymi, co pozwoli oszczędzać energię elektryczną, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz obniżyć koszty utrzymania oświetlenia.


Obiekt będzie wizytówką osiedla i chlubą miasta

 

Planowana całkowita wartość (szacunkowa) projektu: 4 904 012,42 zł, z czego 3 807 044,58 zł pochodzi z dofinansowania.

Dofinansowanie UE to: 3 406 303,05 zł.

Dofinansowanie z krajowych środków budżetu państwa to: 400 741,53 zł.

Wkład własny: 1 096 967,84 zł.

 
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Magdalena Kutynia 2018-07-05 10:52:35 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie