Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

TRWA BUDOWA PARKINGÓW

Data dodania: 2018-07-03

Budujemy dla Was parkingi samochodowe! Nowe miejsca parkingowe powstają w trzech miejscach: na ulicy Licealnej, na osiedlu Granitowa oraz na ulicy Węglowej. W pierwszych dwóch z wymienionych miejsc parkingi budowane są od podstaw, w miejscu trzecim trwa gruntowna przebudowa istniejącego parkingu, która pozwoli uzyskać większą ilość miejsc postojowych, a także wpłynie na poprawę estetyki osiedla Węglowa.

 
 

 
PARKING PRZY ULICY LICEALNEJ
 
W pierwszej połowie czerwca ruszyła budowa parkingu samochodowego na ulicy Licealnej. Powstający parking umiejscowiony jest w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1 (dawnego gimnazjum) oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu oświatowo-sportowego. Wyznaczonych będzie na nim czterdzieści kilka miejsc parkingowych.

Planowana inwestycja obejmuje m.in.:

 •          Budowę parkingu samochodowego przy ulicy Licealnej
 •          Budowę zjazdu z ulicy Licealnej
 •          Przebudowę istniejącego zjazdu
 •          Zainstalowanie nowoczesnego oświetlenia na parkingu (w technologii LED)
 •          Remont istniejącego chodnika na długości parkingu
 •          Budowę elementów małej architektury, m.in.: ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci, poidełko z wodą do picia.
 •          Prace nasadzeniowe, tj.: drzewa i zieleń

Inwestycja realizowana jest przez firmę Iwański Mateusz MARMATOR. Jej koszt to 873 300,00 zł. Parking wybudowany ma być do końca sierpnia tego roku.

Więcej na temat tej inwestycji znajduje się TUTAJ.


 

 
 
 


PARKING PRZY ULICY GRANITOWEJ

W maju rozpoczęła się budowa parkingu samochodowego na osiedlu Granitowa. Powstający parking umiejscowiony jest w bezpośrednim sąsiedztwie „Orlika” znajdującego się przy Powiatowym Zespole Szkół. Wyznaczone będą na nim 44 miejsca postojowe.

Planowana inwestycja obejmujmie m.in.:

 •          Budowę parkingu samochodowego przy ulicy Granitowej
 •          Budowę jezdni manewrowej oraz kilku chodników
 •          Zainstalowanie nowoczesnego oświetlenia na parkingu (w technologii LED)
 •          Budowę elementów małej architektury, m.in.: ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci
 •          Prace nasadzeniowe, tj.: drzewa i zieleń 
 
Inwestycja realizowana jest przez firmę Usługi Transportowe Henryk Opitek. Jej koszt to 419 441,37 zł . Parking oddany do użytku ma być w drugiej połowie sierpnia tego roku. 


 Warto przypomnieć, że dokumentacja projektowa na budowę parkingu przy ulicy Granitowej została wykonana w ubiegłym roku, w ramach projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2017 r. pn. „Bez ograniczeń – parking dla wszystkich”.
 
 
 

Warto podkreślić, że realizacja obu tych inwestycji wsparta została dofinansowaniem pochodzącym z Metropolitalnego Funduszu Solidarność.  Więcej na ten temat znajduje sie tutaj.  Gmina Bieruń otrzymała milion złoty dotacji na budowę dwóch parkingów. Więcej na ten temat znajduje się tutaj. W sumie z Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii trafiły do Bierunia 2 miliony złoty. Drugi milion przeznaczony został na kolejne zadanie. Więcej na ten temat znajduje się tutaj.

 

Docelowo na obu parkingach (na ulicy Licealnej i na ulicy Granitowej) zaimplementowany zostanie system „Roweru metropolitalnego” (wypożyczalni rowerów) - projektu, który w nieodległej przyszłości wdrożyć zamierza Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, której miasto Bieruń jest członkiem. 

 
Postępy w realizacji obu inwestycji zaobserować można porównując obecny stan budowy ze stanem budowy sprzed dwóch tygodni - KLIKNIJ TUTAJ.
 
PARKING PRZY ULICY  WĘGLOWEJ
 
W zeszłym tygodniu rozpoczęła się modernizacja i rozbudowa parkingu samochodu na ulicy Węglowej. Inwestycja ta polega na wykonaniu nawierzchni miejsc postojowych i dróg manewrowych z betonowej kostki brukowej wzdłuż ulicy Węglowej, przy budynku mieszkaniowym - numery: 49-57.

 
 
Planowana inwestycja obejmujmie m.in.:

 • Przebudowę istniejącego parkingu i poszerzenie go w kierunku istniejącego chodnika
 • Częściową przebudowę istniejącej kanalizacji deszczowej, tj. przebudowę istniejących wpustów ulicznych i przykanalików
 • Wykonanie nasadzeń drzew i krzewów
 • Wykonanie oznakowania docelowego
 
Inwestycja realizowana jest przez firmę Novum Stone Expert Sp. z o.o. Koszt zadania to 515 996,18 zł.  Zmodernizowany parking oddany do użytku ma być w drugiej połowie września tego roku.

 
 
 

Przypomnijmy, że w grudniu 2017 roku zakończył się pierwszy etap zadania pn.: Przebudowa parkingów wzdłuż ul. Węglowej w Bieruniu wraz z towarzyszącą infrastrukturą (kliknij tutaj)W etapie tym przebudowany został parking znajdujący się przed budynkiem nr 26-33. (kliknij tutaj). Realizowana inwestycja jest kontynuacją tego zadania. (kliknij tutaj)

 
Postępy w realizacji inwestycji na ulicy Węglowej zaobserować można porównując obecny stan prac ze stanem prac sprzed tygodnia - KLIKNIJ TUTAJ.
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Magdalena Kutynia 2018-07-07 21:30:05 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie