Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

NIE DLA CZADU

Data dodania: 2017-12-12

W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.

Do kilkunastu zdarzeń – badań poziomu tlenku węgla czyli czadu w ostatnim okresie czasu doszło na terenie Bierunia. We wczorajszym zdarzeniu na ul. Granitowej aż 5 osób przewieziono do szpitala na badania z podejrzeniem zatrucia. Apelujemy o zwiększenie czujności.

Dla własnego bezpieczeństwa straż pożarna rekomenduje zabezpieczenie mieszkań czujkami wykrywającymi tlenek węgla w powietrzu.

Przypominamy, że prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych co najmniej raz w roku.

Dodatkowo w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

- od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku;

- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku;

- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

Poniżej przedstawiamy specjalny poradnik przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w sprawie czadu. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią i przestrzegania zawartych tam zasad.

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
Nie dla czadu - poradnik Nie dla czadu - poradnik 17-12-12 14:04 528.51KB Nie dla czadu - poradnik pobierz
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2017-12-12 14:01:49 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie