Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

ODRESTAUROWANY KRZYŻ WRÓCIŁ NA UL. CHEMIKÓW

Data dodania: 2017-12-05
 

W połowie lipca br. zdemontowano zabytkowy kamienny krzyż Męki Pańskiej z 1864 roku zlokalizowany przy ulicy Chemików (w sąsiedztwie bieruńskiej Grobli), w celu przeprowadzenia konserwacji technicznej i estetycznej. Zabytek w nowej odsłonie powrócił na swoje miejsce w październiku, a kilka dni temu zakończono prace zagospodarowania terenu wokół niego.

Stan zachowania zabytkowego krzyża określony był jako bardzo zły. Przyczyniły się do tego czynniki atmosferyczne powodujące widoczne zmiany w estetyce obiektu, negatywnie wpływając na jego stan techniczny. Zabytek ucierpiał również poprzez przeprowadzane w przeszłości doraźne naprawy, w których stosowano nieodpowiednie, dostępne wówczas materiały.

Prace konserwatorskie zostały sfinansowane ze środków Powiatu Bieruńsko–Lędzińskiego, kwotą  41 443 zł i trwały października br. Ich wykonawcą była Pracownia Konserwacji Zabytków z Tychów. Końcem października nastąpił odbiór obiektu, którego dokonał Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Plac o powierzchni 78 m2 wokół krzyża wykonany został z kostki kamiennej. Układ nawierzchni zostanie na wiosnę dopełniony roślinnością okrywową oplatającą częściowo kostki poprzez umieszczenie sadzonek wysiewających się w fugach. Dodatkowo całość upiękni nasadzona zieleń, m.in.: dwie lipy drobnolistne, ok. 60 szt. róż, ponad 50 szt. grabów pospolitych, 100 szt. barwinków mniejszych i 18 szt. śnieguliczek.

Pochodzący z 1864 roku kamienny krzyż Męki Pańskiej stanowi przykład nowej stylistyki zapoczątkowanej w II połowie XIX wieku. Ufundowany został przez Jakoba Menderla z Czarnuchowic, o czym informuje inskrypcja: „Fundator Jakob Menderla z Czarnuchowitz R.P 1864 Uprasza o łaskawe westchnienie”.  Krzyż wpisuje się także w zespół obiektów fundowanych od 1816 roku na ziemi cielmickiej, w Urbanowicach oraz pobliskich miejscowościach. Posiada wiele cech wspólnych z obiektami zlokalizowanymi na ulicy Jedności w Cielmicach, ulicy Towarowej w Tychach oraz w Wilkowyjach.

 
 

 

Tekst i zdjęcie KS5

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2017-12-06 08:07:14 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie