Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

NASZ KRAJOBRAZ DZIEDZICTWA

Data dodania: 2017-09-12

Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu, jako temat tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, stał się m.in. przyczyną wędrówki do miejsc, które trwale wpisały się w pejzaż naszego miasta. Przez dwa dni, ponad 50 osób, poprzez udział w wydarzeniach w ramach EDD 2017 miało okazję szerzej poznać przeszłość i znaczenie bieruńskiego Rynku, ulicy Krakowskiej oraz Bieruńskiej Grobli, a także wyruszyć w rajzę wałem wiślanym.

Podróż po części do przeszłości i  w świat zaskakująco pięknej przyrody uświetnili nam swymi opowieściami: historyk Szymon Nyga , ekspert ds. dróg wodnych, prezes Górnego Klastra Wisły Jakub Stonawski oraz miłośnik przyrody, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego – Grzegorz Plewniok.

Sobotnie spotkanie na bieruńskim Rynku zgromadziło ponad 30 osób ciekawych znaczenia historycznego głównego placu miasta. Pośród uczestników goście m.in. z Tychów, Myszkowa i okolic Olkusza. Mogliśmy usłyszeć wiele interesujących historii, od tych dotyczących powstania Bierunia, jego położenia, architektury, aż po opowieści o utopcach. Ciekawym wątkiem były fakty dotyczące pożarów. Miasteczko spłonęło całkowicie lub częściowo w latach 1587, 1607, 1677. Ostatni pożar strawił Bieruń w 1845 roku. Zewsząd wówczas wpływały datki na pomoc pogorzelcom. Król Fryderyk Wilhelm IV udzielił miastu zapomogi  w wysokości 9  tys. talarów, natomiast pan miasta, książę pszczyński dostarczał materiały budowlane po zaniżonych cenach. Dzięki tej pomocy powstało murowane miasto. Powstał wybrukowany rynek wraz z przylegającymi ulicami, a także oświetlenie – pierwsze miejskie latarnie. Nasz przewodnik sporo opowiedział również o tradycjach gospodarki wodnej. „Żabi kraj”, bo tak nazywano Bieruń wziął się przecież od ilości zbiorników wodnych połączonych kanałami i rzekami, które  uzupełniały liczne stawy i oczka wodne. I tutaj zaczęła się dla nas również opowieść o wielkim stawie i Bieruńskiej  Grobli, do której zmierzaliśmy ulicą Krakowską. Z refleksją, staliśmy  przed probostwem słuchając opowieści o bliższej, choć tragicznej historii II wojny światowej, kiedy w marszu śmierci tą ulicą podążał proboszcz bieruńskiej parafii św. Bartłomieja Apostoła – ks. Paweł Macierzyński, widząc stojących wśród drogi znajomych parafian.

Na Bieruńskiej Grobli dowiadywaliśmy się czym był ten potężny wał ziemny, którego pozostałość  jest  dziś jedną z miejskich atrakcji turystycznych. Tam pośród zieleni drzew pożegnaliśmy naszych uczestników zachęcając do przejścia całym szlakiem historycznym, albo nie zagospodarowaną, bardziej naturalną częścią Grobli.  Uposażeni w mapy, informatory zwiedzali dalej,  niektórzy  nawet dołączając nazajutrz, do niedzielnego marszu.

Na niedzielną rajzę wałem wiślanym wybrało się ponad 20 osób. Wędrujący, głównie nasi mieszkańcy oraz Tyszanie w ponad dwu godzinnym  marszu mogli posłuchać m.in. o znaczeniu geograficznym i historycznym Wisły, o żegludze,  ekologii, wałach rzecznych, okolicznej przyrodzie, w tym o wielu gatunkach ziół.  Ciekawostką był fakt dotyczący znalezionych w pobliżu w 1996 roku szczątek mamuta, opowieści dotyczące ukształtowania terenu, na które wpływ miała rzeka i jej rozlewiska. Swoim urokiem ujęły wszystkich napotykane dorodne dęby, które dzieci obejmowały, by przekonać się o ich wielkości. Ciekawym elementem wędrówki był także powojenny bunkier. M.in. z opracowania  pt. „Pamiętny rok 1945 na Ziemi Pszczyńskiej” Zygmunta J.Orlika dowiadujemy się, iż na lewym brzegu Wisły, od Jedliny po most w Bieruniu Nowym, wykonano ponad trzydzieści niewielkich betonowych bunkrów dla ciężkich karabinów maszynowych (ckm)10, zwanych Kochbunkrami (od nazwiska Gauleitera Prus Kocha) lub garnkami Kocha.

Wszystkim i każdemu z osobna dziękujemy za udział w wydarzeniach. To Państwa obecność sprawia, iż tego typu spotkania  są pokoleniowe, różnorodne, żywe i aktywne. Cieszymy się z frekwencji, pięknej pogody, ale przede wszystkim z możliwości wspólnego obcowania, poznawania przestrzeni zarówno tej miejskiej - zabytkowej,  jak również macierzystej -  przyrodniczej, która śmiemy twierdzić - pozytywnie zadziwiła i obdarowała widokami.

tekst i zdjęcia Edyta Mitoraj

Spotkajmy się na bieruńskim Rynku - 9 września br., relacja foto

Niedzielna rajza wałem wiślanym - 10.09.br., relacja foto

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2017-10-10 11:04:14 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie