Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

JAK ŚWIĘTOWALIŚMY DNI BIERUNIA I DOŻYNKI

Data dodania: 2017-09-07
 

Ostatni weekend (2 i 3 września) zdecydowanie należał do bardzo intensywnych. Pomimo dość niesprzyjającej aury większość mieszkańców Bierunia postanowiło spędzić go na bieruńskim Rynku, gdzie zorganizowano przeróżne atrakcje z okazji obchodów Święta Miasta oraz Dożynek.


To były dwa bardzo intensywne dni dla mieszkańców. W trakcie obchodów Dni Bierunia każdy mógł znaleźć coś dla siebie - koncerty, występy teatralne, kabaretowe, a także wiele więcej. Wszystko to w iście międzynarodowej atmosferze. Jedyne na co można było narzekać to pogoda, która zdecydowanie nie rozpieszczała. Mieszkańcy Bierunia postanowili jednak nie siedzieć w domu i wziąć udział w najważniejszym święcie dla swojego miasta - Dniach Bierunia oraz Dożynkach.

Sobotę rozpoczęliśmy bardzo intensywnie. Już od godz. 11.00 bieruński Rynek stał się obozowiskiem wojów, w którym stacjonowali Drengowie znad Górnej Odry. Ich obecność przypomniała gościom czasy znane im jedynie z książek i szkolnych podręczników. Wojowie chętnie pokazywali swoje stroje, a także opowiadali o używanych w średniowieczu broniach.

Kilka minut po godz. 17.00 uroczystości zmieniły nieco klimat, bo na scenie pojawił się już Burmistrz miasta, Krystian Grzesica wraz z radnymi. Goście wzięli udział w Narodowym Czytaniu, podczas którego zaprezentowali najsłynniejsze dzieło Stanisława Wyspiańskiego - “Wesele”. Następnie Krystian Grzesica przywitał wszystkich przybyłych gości. Szczególnie ciepło zostały przywitanie delegacje władz samorządowych z miast partnerskich - Gundelfingen oraz Moravskyego Berouna, które towarzyszyły mieszkańcom podczas dwudniowych uroczystości.

Po oficjalnym rozpoczęciu przyszedł czas na wspólną zabawę. Jako pierwszy na scenie wystąpił lokalny zespół “Mixer Band”, który przypomniał swoje największe hity. Zaraz po nich zaprezentowała się niemiecka grupa “Union Rock”. Pomimo młodego wieku, artyści od razu podbili serca publiczności swoją interpretacją popularnych przebojów takich zespołów jak choćby Nirvana czy Metallica. Należy przyznać, że ta propozycja bardzo przypadła mieszkańcom Bierunia do słuchu i pomimo niesprzyjającej pogody większość z nich gromadziła się pod sceną, aby wspólnie potańczyć.

Po tym mocnym uderzeniu przyszedł czas na występ teatru Epidemia, która przedstawiła swoją wizję polskiej historii wystawiając spektakl pt. ,,Legenda o królu Kraku”.

Zwieńczeniem pierwszego dnia uroczystości Święta Miasta był występ zespołu Ira, który zgromadził pod sceną spory tłum.

 Powiązana galeria zdjęć : KLIKNIJ

Święto plonów

 

 

Po tej niezwykle aktywnej sobocie nie było jednak czasu na odpoczynek. Pierwszy tydzień września oznacza przecież Święto Plonów. Uroczystości dożynkowe jak zwykle przyciągnęły tłumy. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy o  godz. 11.30 Mszą Święta Dożynkową, która odbyła się w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym.Uświetnił ją koncert gości z Niemiec, którego mogliśmy wysłuchać zaraz po mszy. Najważniejszym, ale również najbardziej kolorowym i radosnym momentem dożynek był wymarsz korowodu, na czele stanęła orkiestra dęta Kopalni Piast. Gdy tylko mieszkańcy oraz przedstawiciele władz ubrani w kolorowe stroje dotarli na rynek, można było rozpocząć świętowanie. Czym byłoby jednak to doroczne  Święto Plonów  bez starostów. W tym roku tę ważną funkcje objęli Danuta i Andrzej Sleziona  prowadzący swoje gospodarstwo w Ścierniach-Zarzynie.

Po części oficjalnej przyszedł czas na porządna dawkę rozrywki. Do tańca mieszkańców Bierunia porwał więc zespół Baciary. Następnie na scenie pojawił się kabaret “Moherowe berety”, który zaraził gości zgromadzonych na bieruńskim Rynku sporą dawka pozytywnej energii. W ostatnią muzyczna podróż zabrał nas Mirosław Jędrowski wraz z zespołem. Zwieńczeniem obchodów święta miasta stał się występ lokalnej grupy “Teatr dla dorosłych”, która z tej okazji przygotowała spektakl pt. ,,Afera Makbecioka” grany w gwarze śląskiej.

Trzeba przyznać, że tegoroczne Święto Miasta było pełne atrakcji. Obok scenicznych widowisk, chętni mogli również wziąć udział w wielu atrakcjach. Z myślą o najmłodszych w pobliżu Rynku rozstawiony został dmuchany zamek, a animatorzy prowadzili różnego rodzaju zajęcia plastyczne, podczas których każdy mógł wykonać swój rysunek, ale również nauczyć się trudnej sztuki wyrabiania przedmiotów z gliny. Długie kolejki ustawiały się także do malowania twarzy, ale również do pobliskich stoisk, które kusiły kolorowymi zabawkami i “maszketami”.

Powiązana galeria zdjęć : KLIKNIJ

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2017-09-08 09:36:27 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie