Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2017 PONOWNIE W BIERUNIU

Data dodania: 2017-09-09
 

Europejskie Dni Dziedzictwa zorganizowane są w Bieruniu po raz drugi. Ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Z każdym rokiem wydarzenia organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

W Bieruniu w dniach 9 i 10 września pod tegorocznym hasłem „Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu” wyruszymy z przewodnikami, pasjonatami historii oraz znawcami losów ziemi bieruńskiej w następujące miejsca:

 

Spotkajmy się na bieruńskim Rynku

W sobotę 9 września o godz. 15.00 spotykamy się przy fontannie z Utopcami. Jeden z ważniejszych miejskich krajobrazów, serce miasta, znany i kojarzony widok z pocztówek będzie bohaterem historycznej opowieści. Usłyszymy o Rynku, który był przestrzenią wymiany handlowej, miejscem, w którym zbiegały się drogi prowadzące do miasta, przy którym zlokalizowano ratusz-siedzibę władz miejskich, a w jego pobliżu świątynię. O tym jak wyglądał kiedyś, jakie pełnił funkcje, czy był placem targowym wyposażonym w wagę, kramy i studnie m.in. opowie historyk i miłośnik ziemi bieruńskiej Szymon Nyga

Spacer do zabytkowej Grobli

Z Rynku, podążając ulicą Krakowską udamy się na spacer do Starobieruńskiej Grobli, która jest pozostałością po wielkiej inżynierii hydrotechnicznej. Powstała w latach 1530-1540, w celu ochrony miasta przed wodami nieistniejącego już dzisiaj Wielkiego Stawu Bieruńskiego, na którym prowadzono hodowlę ryb na skalę przemysłową. Przejdziemy kilometrowym odcinkiem Grobli słuchając historii z nią związanych, nie braknie również opowieści o Utopcach, postaciach, które są bohaterami starych podań i legend. 

Pchli Targ

Tego dnia bieruński Rynek wypełnią też różnego rodzaju skarby, a także rzeczy użytkowe, bowiem od godz. 8.00 trwać będzie przedostatni tegoroczny Pchli Targ, na który serdecznie zapraszamy.

Niedzielna rajza wałem wiślanym

O godz. 15.00 spod Restauracji „Degolówka” wyruszymy na trekking wałem Wisły, rzeki, która jest granicznym punktem dwóch województw, a kiedyś oddzielała od siebie dwa  zabory. To nad jej wodami unosi się słynny „Most cudów”, z którym wiąże się humorystyczne powiedzenie: wyjeżdżasz z Oświęcimia na rowerze, a wjeżdżasz do Bierunia na kole. W to niedzielne popołudnie zapraszamy do wspólnego maszerowania całe rodziny, sympatyków Nordic walking i wszystkich tych, którzy są  zainteresowani plenerową, przyrodniczą wędrówką.

Będzie aktywnie, ciekawie i poznawczo oraz edukacyjnie. O znaczeniu geograficznym i historycznym Wisły  opowie ekspert ds. dróg wodnych, prezes Górnego Klastra Wisły Jakub Stonawski. Swoją wiedzą o przyrodzie podzieli się również jej wielki pasjonat , Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bieruniu Grzegorz Plewniok.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Bieruński Ośrodek Kultury specjalnie na II edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w Bieruniu przygotował konkurs fotograficzny pt.” Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”

Zachęcamy pasjonatów fotografii ( i nie tylko)  do udziału w konkursie - pokażmy za pomocą zdjęć piękno, wyjątkowość, kameralność, naturę, architekturę i wszystko to, co wpisuje się w bieruński pejzaż krajobrazu.

Weź aparat i chodź w miasto!

 

 

 

 

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia w Bieruniu!

Więcej o wydarzeniach :

 

Wydarzenia w Bieruniu: http://edd.nid.pl/page/calendar

Wydarzenia ogólnopolskie: http://edd.nid.pl/

Tekst KS5

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
Informator - Europejskie Dni Dziedzictwa 2017. Sprawdź wydarzenia w woj. śląskim. Informator - Europejskie Dni Dziedzictwa 2017. Sprawdź wydarzenia w woj. śląskim. 17-08-07 15:20 4.79MB Informator - Europejskie Dni Dziedzictwa 2017. Sprawdź wydarzenia w woj. śląskim. pobierz
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2017-09-08 09:13:58 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie