Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

NA SZLAKU HISTORYCZNYM BIERUŃSKIEJ GROBLI

Data dodania: 2017-08-07

 

Dziedzictwo Śląska to bogata historia, często związana z zabytkami techniki, które corocznie prezentowane są w prestiżowym wydarzeniu, Święto Szlaku Zabytków Techniki „Industriada”. Na terenie dzisiejszej bieruńskiej grobli, która ma spore szansę by zostać wpisana na listę zabytków techniki województwa śląskiego utworzono szlak historyczny, przeprowadzając równocześnie cykl prac remontowo – porządkowych, mających na celu rewitalizację tego ważnego historycznie dla miasta miejsca.

Po Kopcu, czyli średniowiecznym grodzie, Grobla jest drugą najstarszą budowlą w Bieruniu. Jest to jeden z najstarszych zabytków inżynierii wodnej na terenie województwa śląskiego. Wartość i znaczenie tego XVI wiecznego zabytku ma uwypuklić szlak historyczny poprowadzony na koronie Grobli.

Szlak historyczny w Bieruniu to nowe i ciekawe przedsięwzięcie. Szlak przebiega na jej pierwszym odcinku, który biegnie pomiędzy ul. Chemików a ul. Krakowską. Składają się na niego tablice informacyjne z tekstem w języku polskim i angielskim oraz ilustracjami.

  • Tablica 1 – z cytatem XVIII-wiecznego niemieckiego podróżnika Frayerabenda na temat Grobli stanowi wprowadzenie do szlaku historycznego
  • Tablica 2 – opisuje Grobel, podaje podstawowe informacje na jej temat
  • Tablica 3 – prezentuje sylwetkę wolnego pana na Pszczynie Jana VI Turzo, inicjatora stworzenia Wielkiego Stawu Bieruńskiego oraz budowy Grobli
  • Tablica 4 – przedstawia kształt i rozmiary Wielkiego Stawu oraz przekształcenia jakim podlegał na przestrzeni wieków
  • Tablica 5 – podaje legendę o Orlej Górce
  • Tablica 6 – opisuje organizację gospodarstwa stawowego
  • Tablica 7 – prezentuje informacje jakie ryby hodowano w stawie i jak wyglądał ówczesny handel
  • Tablica 8 – przedstawia jak zmieniał się wygląd Grobli na przestrzeni lat.

Tablicom towarzyszy mapa sytuacyjna oraz tabliczki kierunkowe.

Szlak Historyczny jest miejską przestrzenią edukacyjno-rekreacyjną, pięknie zagospodarowaną, z ławeczkami, koszami na śmieci, a także przywróconym po latach oświetleniem. Obiekt w całości został objęty monitoringiem. Przypomnijmy, że prace remontowo – porządkowe, które trwały od kwietnia br. swoim zakresem oprócz otworzenia oświetlenia parkowego, objęły m.in.: przycinkę i pielęgnację drzew, umieszczenie elementów małej architektury, w tym ławek oraz koszy na śmieci.

 

Zachęcamy do odwiedzenia grobli, do spaceru historycznym szlakiem bieruńskiej grobli, która tak prezentuje się na zdjęciach.

tekst i zdjęcia KS5

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2017-08-09 15:26:41 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie