Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

UWAGA NA UPAŁY !

Data dodania: 2017-08-03

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed wyjątkowo upalnym tygodniem. Temperatura wyniesie nawet do 37 stopni Celsjusza. Dla czterech południowych województw wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia; w siedmiu województwach obowiązuje alert drugiego stopnia. RCB przypomina też o zasa-dach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia obowiązuje m. in. dla województwa śląskiego.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia przed upałami oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

RCB przypomina przy tym, że aby bezpiecznie przetrwać upały należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

RCB przypomina też, że nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina również o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Do wody nie należy wchodzić pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, skakać w nieznanych miejscach czy wchodzić do wody będąc rozgrzanym. Pływać można tylko w wyznaczonych miejscach. Nie należy pływać bezpośrednio po posiłku.

Województwo śląskie – prognoza pogody

W poniedziałek temperatura maksymalna wyniesie od 30 do 33 stopni Celsjusza, za to w nocy od 20 do 23 stopni Celsjusza.

We wtorek, środę i czwartek termometry wskażą nawet od 34 do 36 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy ponownie wyniesie od 20 do 23 stopni Celsjusza.

W piątek i sobotę (4 oraz 5 sierpnia) temperatura maksymalna wyniesie od 30 do 33 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy ponownie wyniesie od 20 do 23 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia obowiązują od niedzielnego południa do soboty 5 sierpnia do godziny 20.

 

 

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2017-08-03 10:12:35 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie