Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

10 LAT FRANCUSKO – POLSKIEJ WSPÓŁPRACY ZAGRANICZNEJ

Data dodania: 2017-07-14

W dniach od 9 do 13 lipca br. bieruńska społeczność gościła 40 mieszkańców, wraz z Paulin Martin, mer naszego partnerskiego miasta we Francji – Meung sur Loire. Goście z nad Loary przybyli do Bierunia w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu. 10 lat temu podpisaliśmy wspólny akt partnerstwa między naszymi miastami.

Wymiany pomiędzy mieszkańcami Bierunia i Meung sur Loire trwają corocznie od 2007 roku. W partnerską współpracę od samego początku aktywnie zaangażowani byli mieszkańcy obu miast, efektem czego było m.in. założenie dwóch bliźniaczych stowarzyszeń: Stowarzyszenia Współpracy Zagranicznej „Wspólna Europa” w Bieruniu i francuskiego „Jumelage Meung - Bieruń”. Przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Bieruniu na przestrzeni minionych  lat stowarzyszenia te z wielkim zaangażowaniem i wytrwałością, realizowały swoje założenia statutowe i liczne przedsięwzięcia. Warto podkreślić, iż na ich realizację stowarzyszenia pozyskiwały środki finansowe z funduszy Unii Europejskiej. Do tej pory, aż 10 razy mieszkańcy zaprzyjaźnionych miast mieli okazję się odwiedzić. Wizyty organizowane są corocznie na przemian w Bieruniu i Meung sur Loire.

A jak tym razem w Bieruniu gościliśmy rodaków generała de Gaulle’a, którego losy na krótko związane były z naszym miastem?

Gościny w naszych domach nie zabrakło i tym razem. Francuzi spędzali wiele czasu pośród bieruńskich przyjaciół, jedni wizytując w Bieruniu po raz pierwszy, inni po raz kolejny. Ta część wizyty  jest niezwykle ważna dla obu stron, to tutaj zawierają się indywidualne przyjaźnie, bogate w nowe doświadczenia i kontakty. Dla wielu uczestników wymian, to najlepsza i często jedyna możliwość aby połączyć podróżowanie, zwiedzenie i poznawanie nowej kultury, z praktycznym wykorzystaniem języka obcego w komunikacji z mieszkańcami innych krajów.

Francuzi podczas wizyty mieli okazję zwiedzić ciekawe miejsca naszego miasta. Oprócz wizytowania w Bieruniu mieli okazję odwiedzić zabytkowe i znaczące polskie miasta: Kraków stolicę małopolski, dawną stolicę Rzeczypospolitej i siedzibę królów polskich oraz Wrocław, historyczną stolicę Dolnego Śląska.

Ważnym punktem wizyty w Bieruniu, było spotkanie jubileuszowe, zorganizowanie przez stowarzyszenie Współpracy Zagranicznej „Wspólna Europa”. Odbyło się w niedzielę 9 lipca br. w Regionalnym Centrum Kulturalno-Gospodarczym „Remiza”. Otwarli je burmistrz Krystian Grzesica wraz z mer Meung sur Loire - Paulin Martin. Oboje przywitali wszystkich zebranych gości oraz zaprosili na scenę gospodarza wieczoru, bieruńskie stowarzyszenie. Wspólna Europa zaprezentowała dorobek współpracy, na który składają się liczne inicjatywy, m.in. wzajemne wymiany mieszkańców, kursy językowe, spotkania tematyczne w ramach „Wieczorów francuskich”, konkursy piosenki francuskiej, a także  zawody w tradycyjną francuską grę Pétanque. Francuskie stowarzyszenie „Jumelage Meung-Bieruń” podarowało zaprzyjaźnionej bieruńskiej społeczności miedziany wiatrowskaz, który oprócz charakterystycznego koguta zawiera wykute lata: 2007-2017. Na tę okoliczność zaprezentowana została wystawa tematyczna, poświęcona dziesięcioletniej działalności naszych miast, którą wkrótce będziemy mieli okazje zobaczyć m.in. na bieruńskim Rynku. Przy tej okazji  Urząd Miejski w Bieruniu wydał funta bieruńskiego, co zapewne ucieszy kolekcjonerów miejskich pamiątek i nie tylko, ponieważ funt jest możliwy do nabycia w kasie Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Nasi goście opuścili Bieruń 13 lipca i udali się w drogę powrotną do domu. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z ich wizyty.


KS5

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2017-07-14 13:08:04 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie