Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

UPAMIĘTNILIŚMY 98 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Data dodania: 2016-11-15

11 listopada jak co roku spotkaliśmy się przy powstańczych pomnikach naszego miasta by upamiętnić 98.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Swoje warty tego dnia czynili harcerze z 40 Harcerskiej  Drużyny Spadochronowej im. Batalionu "Parasol". Ukłon dla jednej ze znaczących dat w naszej historii poprzez składane kwiaty i znicze złożyli wiceburmistrz Sebastian Macioł, radni, przedstawiciele władz państwowych, środowisk oświatowych i kulturalnych. Nie zabrakło mieszkańców i uroczystej oprawy na rynku, do której przyczyniła się  Górnicza Orkiestra „KWK Piast” grająca pieśni patriotyczne.

Upamiętnienie rocznicowe rozpoczęło się symbolicznym złożeniem kwiatów przy pomniku Powstańców Śląskich przy ulicy Wawelskiej. Następnie odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Liturgię odprawiono w kościele św. Bartłomieja Apostoła o godz. 18.00. Warto wspomnieć o pięknym przemówieniu wiceburmistrza Sebastiana Macioła, który zwrócił uwagę na fakt, iż nie zawsze byliśmy wolni. Dziś jest to dla nas oczywiste, jednak nie zawsze tak było. Przez 123 lata zaborów, a później następny czas dwóch totalitaryzmów wolna ojczyzna była dla wielu pokoleń tęsknotą, marzeniem a jakiekolwiek próby przywoływania polskich wartości, zaczynając od języka polskiego po pamięć o swoich przodkach czy rocznicach były tłamszone, wypierane i karane. Wiele tysięcy Polaków w imię wolnej Polski straciło życie. Dlatego nie wolno zapominać o przeszłości, o naszych bohaterach  i ich  zrywach niepodległościowych. Zakończeniem uroczystości upamiętniających w Bieruniu było utworzenie przez harcerzy kręgu, w którym zebrani podają sobie uścisk dłoni. Zwyczaj ten nazywany jest przez harcerską brać „iskierką”.

 

Równocześnie Burmistrz Miasta Krystian Grzesica, na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy wziął udział w  państwowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie.

Burmistrz uczestniczył we Mszy św.  w Świątyni Opatrzności Bożej odprawionej w intencji ojczyzny oraz w uroczystości Odprawy Wart na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Następnie wziął udział w spotkaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim. 

KS 5

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2016-12-07 12:04:32 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie