Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

NASZE MIASTO W CZOŁÓWCE NAJLEPSZYCH

Data dodania: 2016-10-18
 

12 października br. w Sali Białej historycznego Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbyła się Gala Finałowa VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji „Samorządowy Lider Edukacji”. Podczas wydarzenia reprezentantom gmin i powiatów z całej Polski wręczono certyfikaty poświadczające pozytywny wynik ewaluacji w dziedzinie jakości i efektywności lokalnej polityki oświatowej.

W gali udział wzięli Burmistrz Bierunia Krystian Grzesica wraz z Dyrektor Ośrodka Edukacji Krystyną Czajowską, którzy z rąk  prof. Dariusza Rotta, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczącego Komisji Certyfikacyjnej Programu „Samorządowy Lider Edukacji” oraz Grażyny Kaczmarczyk, Prezesa Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego odebrali certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji”. Miasto Bieruń  otrzymało również Wyróżnienie specjalne Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego przyznane jednostkom samorządu terytorialnego, które wykazały największy progres w dziedzinie rozwoju edukacji od poprzedniego postępowania certyfikacyjnego.

Uroczystość stanowiła również okazję do przekazania życzeń na nadchodzący Dzień Edukacji Narodowej. W Gali wzięło udział blisko 150 samorządowców z całej Polski.

Ideą Programu "Samorządowy Lider Edukacji", organizowanego wspólnie przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i Agencję PRC, jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. W tym roku, już po raz szósty, powołana przez organizatorów Kapituła naukowców pracujących m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Śląskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II wyróżniła gminy i powiaty z całej Polski, które inwestują w rozwój oświaty, wspierają środowiska edukacyjne oraz wyróżniają się aktywnością na rzecz dzieci i młodzieży.

Certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” jest jednym z najbardziej prestiżowych, elitarnych i rozpoznawalnych certyfikatów jakości, jakie może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego. Od 2011 roku corocznie otrzymują go najlepsze pod względem polityki oświatowej gminy, powiaty i województwa w Polsce. Program „Samorządowy Lider Edukacji” to szansa na promocję JST mogących pochwalić się sukcesami w sferze lokalnej polityki edukacyjnej, ale także możliwość uzyskania cennej informacji eksperckiej na temat działań samorządu w zakresie edukacji i nauki, co sprzyja realizowaniu polityki projakościowej, opartej na zaleceniach audytorów zewnętrznych.
 
Każdą gminę czy powiat uczestniczący w Programie ocenia niezależnie od siebie dwóch ekspertów. Taka ocena trwa blisko 3 miesiące i bazuje na wielu źródłach informacji na temat certyfikowanego samorządu: od ankiety certyfikacyjnej, poprzez analizę obowiązujących w JST dokumentów strategicznych czy aktów prawnych, po dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej czy informacje pozyskane od środowisk oświatowych. Po zakończeniu ewaluacji gmina czy powiat biorący udział w Programie „Samorządowy Lider Edukacji” uzyskuje szczegółową informację zwrotną na temat jakości swojej polityki oświatowej, sformułowaną w formie recenzji przygotowanej przez Komisję. Taki dokument zawiera najważniejsze wnioski z certyfikacji i pozwala doskonalić model zarządzania oświatą, zgodnie z rekomendacjami Komisji – zwłaszcza w tych gminach, gdzie Komisja stwierdza nieprawidłowości w zakresie lokalnej polityki oświatowej.

Czytamy w syntezie  recenzji opracowanej przez Ekspertów  dokonujących oceny JST w IV edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji” (2016):

Miasto Bieruń  należy do ścisłej czołówki samorządów ocenianych pozytywnie w Programie „Samorządowy Lider Edukacji”. Co rok wprowadza nowe, innowacyjne elementy polityki oświatowej, które zyskują najwyższe uznanie komisji. W sposób trwały i progresywny dba o jakość kształcenia, poziom infrastruktury oświatowej, kwalifikacje kadr pedagogicznych i menadżerów oświaty, poszerzanie zakresu oferty edukacyjnej miastach. W wielu obszarach poddanych ewaluacji w Programie Samorządowy Lider Edukacji” Miasto Bieruń może być wzorem do naśladowania dla innych polskich samorządów.

 

KS 5

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
Synteza  recenzji opracowana przez Ekspertów  dokonujących oceny JST w IV edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji” (2016) Synteza recenzji opracowana przez Ekspertów dokonujących oceny JST w IV edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji” (2016) 16-10-18 14:03 4.19MB Synteza  recenzji opracowana przez Ekspertów  dokonujących oceny JST w IV edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji” (2016) pobierz
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Edyta Mitoraj 2016-12-07 12:18:19 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie